Dieta na Hashimoto

Dieta na Hashimoto

Wiele chorób da się wyleczyć za pomocą diety głosi pewna legenda… Jednak jak to w każdej legendzie, jest w tym trochę prawdy i trochę fantazji. Skupmy się jednak teraz na jednej chorobie, a mianowicie na Hashimoto. Dieta na Hashimoto istnieje? Czy tę chorobę można wyleczyć i przestać brać leki?

Czy da się wyleczyć Hashimoto?

Zacznijmy od początku, by móc zrozumieć całość. Hashimoto to choroba o podłożu autoimmunologicznym. U zdrowego człowieka, układ immunologiczny chroni go przed różnymi zakażeniami. 

U chorego, układ immunologiczny pobudza powstawanie przeciwciał, które działają przeciwko tarczycy. Jest to działanie nieprawidłowe, które można porównać do autodestrukcji, które powoduje przewlekłe zapalenie tarczycy. W skutkiem tych działań jest niszczenie gruczołu tarczycy, co z kolei prowadzi do zaburzenia, a konkretnie zmniejszenia produkcji hormonów.

Zapalenia tarczycy Hashimoto nie da się wyleczyć. Musimy pamiętać o tym, że układ odpornościowy chorego pacjenta w każdej chwili może zacząć produkować kolejne przeciwciała. Nie oznacza to jednak, że nie należy pomóc organizmowi w walce z tą chorobą! Można zrobić wiele, by złagodzić stan zapalny tarczycy i usprawnić jej pracę. Dieta na Hashimoto? Wolę sformułowanie dieta przy Hashimoto, ale o tym zaraz. Pamiętajcie, podstawą leczenia jest normalizacja poziomu hormonów produkowanych przez gruczoł.

Dieta na Hashimoto istnieje?

Być może Was zaskoczę, ale według najnowszych badań, nie ma obecnie diety, która jest w stanie trwale wyeliminować zapalenie tarczycy Hashimoto u pacjenta. Dlatego właśnie preferuję sformułowanie dieta przy Hashimoto, zamiast dieta na Hashimoto, które sugeruje, że można tę chorobę wyleczyć za pomocą diety. Niestety nie można jej wyleczyć, ale można złagodzić jej przechodzenie.

Dieta to nie tylko liczba kalorii do spożycia w danym dniu, ale cały system odżywiania. Trzeba wiedzieć czego unikać, które produkty źle wpływają na pracę naszej tarczycy. Musimy mieć świadomość których składników nie powinniśmy spożywać w bliskiej odległości od połknięcia tabletki (Letroxu lub Euthyroxu), z uwagi na utrudnienie wchłaniania leku. Warto odpowiednio dobrać suplementy, by nasz organizm miał szansę funkcjonować na pełnych obrotach. Przede wszystkim zwrócić uwagę na nietolerancje pokarmowe, które często się pojawiają przy Hashimoto. Dieta na Hashimoto musi być odpowiednio rozpisana, składniki odpowiednio dobrane, całość zbilansowana tak, by nie pogorszyć stanu zapalnego w organizmie.

Co możesz zmienić już dziś?

Przede wszystkim myślenie. Kiedy pytam kobiet, które się do mnie zgłaszają: “Jak doszło do wzrostu wagi”? Najczęściej czytam: “Przytyłam przez Hashimoto” lub “Nie mogę schudnąć przez Hashimoto” lub “Wciąż mam ochotę na słodycze przez Hashimoto” lub “Nie mam ochoty i siły się zmusić do ruchu przez Hashimoto”. Dziewczyny, zmieńcie myślenie!

Masz Hashimoto? Okay. Doskonale wiem jak się czujesz i przez co przechodzisz. Również choruję już prawie 15 lat. Owszem, kiedy hormony skaczą na początku choroby ciężko opanować sytuację, ale nie jest to niemożliwe. Zadaj sobie sama teraz to pytanie: “Jak doszło do wzrostu wagi”? 


Ja odpowiedziałabym: “Przytyłam, bo się załamałam. Okazało się, że mój organizm przestał działać tak jak powinien. W rezultacie wolałam siedzieć, oglądać seriale i wcinać przekąski lub popijać alkohol w towarzystwie kończąc na kebabie z ulicy w Krakowie”. Zrób sobie rachunek sumienia i zastanów się, czy na pewno przytyłaś tylko przez Hashimoto? Nie masz sobie nic do zarzucenia? Czy te słodycze kazał Ci zjeść potwór z szafy, którego nazywasz Hashimoto, czy może sama po nie sięgnęłaś bez głębszego zamysłu? Czy nie zrobiłaś treningu, bo zwyczajnie wybrałaś opcję “jadę na pizzę i piwo”, czy do tego też zmusił Cię ten sam potwór? Pół żartem, pół serio. Zrób sobie rachunek sumienia :).

Odchudzanie zaczyna się w głowie

Dieta na Hashimoto to najlepszy sposób by pozbyć się tego potwora. Żeby zacząć się odchudzać, musisz być na to gotowa i tego najzwyczajniej na świecie chcieć. Nikt Cię do tego zmusić nie może. Musisz sama chcieć zmiany. To dokładnie ten sam mechanizm, co przy rzucaniu palenia papierosów lub picia alkoholu. Nikt tej osoby nie zmusi, nawet najbliższa rodzina czy przyjaciele. Ta osoba sama musi chcieć się zmienić. Bliscy mogą Was w tym najwyżej wspierać.

Od czego zacząć?

  1. Postaraj się ograniczyć, a następnie wyeliminować ze swojej diety biały cukier i słodycze. Spokojnie, to nie oznacza, że już nigdy w życiu, nie zjesz czegoś słodkiego. Pamiętaj, że biały cukier bardzo łatwo można zastąpić, a zdrowe słodycze naprawdę istnieją.
  2. Powiedz stanowcze nie wszelkim słodzonym, gazowanym napojom. Jeśli lubisz pić “coś słodkiego” przygotuj sobie kompot lub wyciśnij sok z owoców i dodaj do niego wody, by zwiększyć objętość.
  3. Unikaj żywności wysoko przetworzonej. Wybieraj produkty naturalne z prostym składem.
  4. Zmniejsz podaż węglowodanów na rzecz białka i zdrowych tłuszczy. Właściwe zbilansowanie diety pomoże ograniczyć senność, uczucie zmęczenia oraz wpłynie korzystnie na włosy, skórę i paznokcie.
  5. Zacznij się ruszać!

Dieta na Hashimoto zrób to z rodziną

Odchudzać możemy się sami, ale dużo łatwiej robi się to z bliskimi. Dlaczego? Wyobraźcie sobie scenkę “Kasia- dieta na Hashimoto w domu”. Kasia odchudza się, więc poranek zaczyna od szklanki wody i popicia swojej tabletki. Dopiero po odczekaniu, może zjeść śniadanie, na które wybiera owsiankę z owocami. W pracy stara się, bo wie, że to dla jej dobra. Jej drugim śniadaniem jest kanapka z szynką i ogórek, a na lunch zamówiła sobie kurczaka w sezamie z pobliskiej knajpy. Szczęśliwa, że udało się jej trzymać “czystą michę”, wraca do domu. A tam? Mama z tatą objadają się kremówkami, popijając je kawą z bitą śmietaną. Mąż zaplanował wieczór filmowy i zaopatrzył się w chipsy i piwo. Myślicie, że Kasia da radę powstrzymać pokusę? Pewnie tak, przez dzień, dwa, może tydzień. 

Niestety po tym czasie często wracamy do nawyków żywieniowych jakie panują w naszym domu. Dlatego jeśli już zmieniamy dietę, powinniśmy zachęcić do tego naszych bliskich. Wyjdzie im to tylko na dobre!
Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *