https://fitfamily24.pl/

czy metabolizm zwalnia po 30-tce

czy metabolizm zwalnia po 30-tce

Nie.To tylko wymówka i chęć wytłumaczenia sobie i innym faktu nabrania dodatkowych kilogramów. Według badań metabolizm zwalnia dopiero po 60 roku życia i to zaledwie o 0,7% rocznie.

Często słyszę: “Ah, jak byłam nastolatką to miałam figurę. Teraz po dzieciach mi zostało 20kg, ale nie ma co się oszukiwać, mam blisko 40 lat i już nie ten metabolizm” lub “Jako kawaler byłem szczupły. Aj ja to brzucha nigdy nie miałem. Nagle po 30 sam zaczął rosnąć, a przecież ja nie jem jakiś tam ciastek, czy czekolady”.

No to teraz przyjrzyjmy się pierwszej przykładowej kobiecie, nadajmy jej imię Krysia. Wyobraźcie sobie, że Krysia przy 3 dzieci, pracy i domu na głowie ma mniej czasu. I to nie jej metabolizm zwolnił, tylko ona zmieniła swoje postępowanie. Po pierwsze, do pracy nie biegnie na autobus, tylko wsiada pod domem do auta i parkuje tuż pod drzwiami firmy. Nie jeździ już na rolkach wieczorami, na basenie głównie siedzi na kocyku. Jedzenie? Coś na szybko zje w biegu, najczęściej wysoko przetworzone jedzenie na szybko. Wieczory? Jakie tam spacery?! Wykąpała i położyła dzieci do spania, więc właśnie odpaliła ulubiony serial i popija słodkie wino. Czy rozumiecie na czym polega różnica? Zastanów się proszę, czy przypadkiem i Ty nie szukasz wymówek :).

Dla równowagi zwróćmy uwagę na przykładowego Tadeusza. Kiedyś Tadeusz do pracy śmigał rowerem, dzisiaj to wykluczone “przecież przyjedzie cały spocony”. Bez śniadania, tylko o kawie i papierosie do samej przerwy obiadowej. A wtedy się dzieje. W pracy koledzy często zamawiają kebaba, a już najlepiej kebaba i frytki do tego no i sos czosnkowy oczywiście. Po pracy w domu czeka solidna porcja obiadu do zjedzenia. W zasadzie kiedyś Tadeusz codziennie bywał na siłowni, ale teraz nie ma na to siły, po całym dniu w pracy i pysznym drugim obiedzie w domu marzy tylko o zimnym piwie. Zmęczony po całym dniu, zasypia, budząc się ponownie niewyspany i z bólem głowy. Pomyśl, czy to nie dotyczy Ciebie :).

Jak więc “przyspieszyć metabolizm”?

  1. Wybierz rower zamiast auta. Spakuj do plecaka koszulkę na zmianę, by przebrać się w pracy i czuć się komfortowo.
  2. Zamiast windy, wybierz schody.
  3. Na basenie, nad jeziorem staraj się aktywnie spędzić czas. Popływaj, a jeśli nie potrafisz wybierz rowerek wodny/kajak.
  4. Zadbaj o aktywność z dzieckiem po pracy. Zaproponuj zabawę w berka, grę w piłkę, czy wspólny trening na świeżym powietrzu.
  5. Zacznij planować posiłki i przygotowywać je do pojemników. Zaoszczędzisz sporo czasu.
  6. Nie kupuj produktów z cukrem, fast foodów i produktów wysoko przetworzonych. Jeśli nie będziesz ich mieć w zasięgu ręki, będziesz musiał wykombinować jakiś zdrowy posiłek.
  7. Ogranicz alkohol. Staraj się unikać do w szczególności przed snem. Pozwoli Ci to właściwie zregenerować organizm.
  8. Nie zajmuj się wszystkimi dookoła. Zajmij się sobą, bo szczęśliwy i spełniony Ty, to szczęśliwa rodzina