https://fitfamily24.pl/

Choroba Hashimoto dieta

Choroba Hashimoto dieta

Byłam zdrową, szczupłą, wysportowaną i pełną energii dziewczyną, która z dnia na dzień stała się kimś innym… Przytyłam 10 kilogramów, nie mogłam się na niczym skupić, zrobiłam się zapominalska, nie miałam siły i ochoty wstać z łóżka. Z włosów na poduszce mogłabym zrobić sobie dywan, a o nienawiści do osoby w lustrze wolałabym nie mówić, bo łzy same płyną po wysuszonym policzku. Tak brzmi co druga młoda kobieta, która zaczęła chorować na Hashimoto. To nie musi tak brzmieć! Przerwij ten stan. Choroba Hashimoto dieta, przekonaj się, że dieta w tym przypadku ma sens!

Choroba Hashimoto dieta – gdzie szukać pomocy?

Najważniejsze w kwestii odpowiedniego żywienia jest to, by szukać informacji we właściwym miejscu. Podstawą tutaj jest gabinet dietetyka, jego blog lub artykuły jego autorstwa. Nie polecam sugerowania się artykułami z portali informacyjnych, które pisane są przez copywriterów na zasadzie kopiuj – wklej (troszkę z wikipedii, troszkę z jakiegoś bloga, troszkę z książki z lat 90.). Nie są to zwykle artykuły naukowe. Czytajcie dokumenty ze sprawdzonych źródeł i proszę sprawdzajcie zawsze autora tekstu (zobaczcie kim jest ten człowiek, czy rzeczywiście zajmuje się dietetyką i aktualizuje swoją wiedzę). 

W sieci można znaleźć wielu mędrców, którzy sprzedając swój magiczny suplement lub sprzęt będą starali się udowodnić Wam jego cudowne działanie przy Hashimoto, które wyleczy Was z choroby w ciągu 30dni. Nie będę tutaj podawała konkretnych przykładów, bo nie o to tutaj chodzi by komuś robić czarny marketing. Zależy mi na tym, byście kierowały się zdrowym rozsądkiem i sprawdzały informacje, czy są one prawdziwe i czy mają swoje potwierdzenie w badaniach naukowych. Według najnowszych badań naukowych, nie ma obecnie sposobu na całkowite wyleczenie Hashimoto. Można jedynie poprawić stan zdrowia, unormować hormony i niekiedy wprowadzić chorobę w tzw. stan uśpienia. Choroba Hashimoto dieta to podstawa, by poczuć się lepiej i zrzucić nadprogramowe kilogramy.

Choroba Hashimoto dieta powinna być odpowiednio zbilansowana.

Dieta odpowiednio zbilansowana – ładnie brzmi, ale co to właściwie znaczy? Przede wszystkim to dobra proporcja między białkiem, tłuszczem i węglowodanami w naszej codziennej diecie. Najczęściej kobiety spożywają zbyt dużą ilość węglowodanów w ciągu dnia, a co gorsze, zbyt małą ilość białka (dotyczy to nie tylko wegetarianek i weganek). Nie wspomnę już o tym, że płeć piękna często boi się także spożywania tłuszczu na diecie. Zarówno białko, tłuszcze i węglowodany odgrywają w naszym organizmie kluczowe role. Białko odpowiada za regenerację i budowę nowych tkanek. Tłuszcze (zdrowe tłuszcze!) są ważne dla naszego układu krążenia, dla mózgu oraz  stanowią źródło energii. Węglowodany to typowe źródło energii. 

Choroba Hashimoto dieta powinna być także odpowiednio zbilansowana pod kątem ilości spożywanego błonnika, który przyspiesza nasz metabolizm. Przyjętą dzienną normą dla człowieka jest 25mg błonnika każdego dnia. Dzięki jego obecności w diecie unikniemy bolesnych zaparć, które przy Hashimoto występują dosyć często. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym wpisie: “Dieta przy niedoczynności tarczycy Hashimoto”.

W codziennych posiłkach powinno być sporo warzyw. Wśród niezbędnych składników wymienić należy: jod, żelazo i selen. Suplementacja witaminowa niekiedy jest koniecznością, w szczególności gdy chodzi o witaminę D. Szerzej o suplementacji napiszę w oddzielnym artykule.

Każda z Was jest inna, dlatego zawsze podejście do Was i dieta układana dla Was musi być układana personalnie na podstawie kwestionariusza, który wypełniacie przed rozpoczęciem współpracy. Zamów darmową wycenę diety klikając tutaj.

Choroba Hashimoto dieta bezglutenowa?

Panuje powszechne przekonanie, że przy Hashimoto absolutnie nie powinno się spożywać produktów zawierających w swoim składzie gluten. Rzeczywiście według niektórych badań wykluczenie z diety glutenu może u chorej osoby zmniejszyć reaktywność jej układu odpornościowego i uśpić proces autoimmunizacyjny.  Z drugiej strony mamy badania, które pokazują, że nie przyniosło to pożądanych zmian i nie zapobiegało powstawaniu chorób o podłożu autoimmunologicznych w dłużej perspektywie czasu. Kogo w takim razie słuchać? Eliminować, czy nie eliminować?


O tym, czy w danym przypadku (choroba Hashimoto dieta bezglutenowa) ma to sens i jest konieczne, decyduje lekarz. Wykluczenie glutenu z diety jest konieczne, jeżeli pacjent ma dodatkowo celiakię. Dlatego, jeśli zmagasz się z Hashimoto, zanim wyeliminujesz całkowicie gluten ze swojej diety, zrób sobie badanie pod kątem obecności celiakii.

Co to jest celiakia?

Jest to (podobnie jak Hashimoto), choroba autoimmunologiczna, która charakteryzuje się właśnie nietolerancją glutenu. W tym przypadku, gluten jest przyjmowany przez organizm jako trucizna, która upośledza jego funkcjonowanie. Jego obecność sprawia, że zanikają kosmki jelita cienkiego, robią się wypustki błony śluzowej, a przez to całe wchłanianie składników odżywczych jest utrudnione. Wśród objawów najczęściej obserwuje się: biegunkę. utratę wagi, długotrwałą anemię (której ciężko się pozbyć), depresja lub ciągłe uczucie zmęczenia (bez powodu). 

Pamiętajcie, że nie wystarczy wyrzucić całkowicie gluten. Należy wówczas zadbać o zbilansowanie diety, tak by uzupełnić braki i przede wszystkim eliminować musimy stopniowo, nie szokowo z dnia na dzień.

Mi to już nic nie pomoże!

Dziewczyny (zmagające się z chorobą Hashimoto), które się do mnie zgłaszają zwykle odchudzają się od kilku lat z marnym skutkiem. Choroba Hashimoto dieta wcale nie jest taka prosta by schudnąć, jak się wydaje. Zależy nam przecież na długotrwałym efekcie. Zwykle wygląda to tak, że spadają z wagi bardzo szybko na chwilę, po czym znów wracają do swojej wagi wyjściowej, niekiedy nawet ją przekraczając.

Czytając ich kwestionariusze nie mogę wyjść z podziwu jak bardzo się katowały różnymi dietami. Jedzą po 1000 kalorii na dzień lub eliminują pieczywo i makarony, jedząc głównie warzywa lub są na diecie sokowej lub wyrzucają ze swojej diety cały nabiał lub piją mikstury przeczyszczające lub nie jedzą wcale po godzinie 18 czy jeszcze jakieś inne wariactwo. Po jakimś czasie organizm się buntuje i efekt jest zupełnie odwrotny od tego, który sobie założyły. Gdy trafiają do mnie, słyszę często “mi to już nic nie pomoże, choroba Hashimoto dieta – to nie działa, próbowałam już wszystkiego”. Gwarantuję, że coś musiałaś zrobić źle. I nic w tym złego, po to tutaj jestem, by pomóc osiągnąć Ci Twój cel.

To jak, zaczynamy od nowa? Napisz do mnie, pomogę!




Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *