https://fitfamily24.pl/

Niedoczynność tarczycy dieta odchudzająca

Niedoczynność tarczycy dieta odchudzająca

Niedoczynność tarczycy dieta odchudzająca to często wyszukiwana przez różnych użytkowników fraza w wyszukiwarce. Niezależnie od płci, wieku czy też miejsca zamieszkania. Sama choroba jest bardzo często kojarzona z nadprogramowymi kilogramami, których ciężko się pozbyć. Czy rzeczywiście niedoczynność tarczycy zawsze musi wiązać się ze wzrostem wagi? Czy można skutecznie schudnąć, nie martwiąc się o efekt jo-jo?

Dieta odchudzająca przy niedoczynności, czy to konieczne?

Rzeczywiście choroby tarczycy niejednokrotnie powodują problemy z wagą. Zarówno z niedowagą jak i przede wszystkim z nadwagą, a nawet otyłością. Pacjenci przy nadczynności tarczycy miewają problemy z niedowagą, ciężko jest im przytyć pomimo tego, że jak sami określają “jedzą dużo”. Skupmy się jednak na odwrotnej sytuacji, z uwagi na to, że osób zmagających się z niedoczynnością jest zdecydowanie więcej niż z nadczynnością. Przyrost masy ciała dotyczy głównie osób z niedoczynnością tarczycy, a w szczególności osób z chorobą Hashimoto. Dlaczego? Poznajmy te choroby. Czym one się od siebie różnią?

Czym jest niedoczynność tarczycy? Co to jest Hashimoto?

Niedoczynność tarczycy to choroba spowodowana niedoborem hormonów tarczycy (T3 i T4). Ten niedobór prowadzi do spowolnienia tempa przemiany metabolicznej w organizmie chorego, co często skutkuje przyrostem wagi ciała. Dlatego niedoczynność tarczycy dieta odchudzająca to nieodłączni przyjaciele, ale o tym szerzej nieco później. Wróćmy na chwilę do samej niedoczynności. Możemy mieć niedoczynność pierwotną, czyli taką która została spowodowana uszkodzeniem gruczołu (tarczycy) lub niedoczynność wtórną, która powstała w wyniku niedoboru hormonu tyreotropowego (TSH) produkowanego przez przysadkę mózgową lub trzeciorzędową, która powstała z powodu niedostatecznego poziomu tyreoliberyny (TRH).

Hashimoto to potoczna nazwa przewlekłego limfocytowego zapalenia gruczołu tarczowego ( funkcjonuje także pod nazwą zapalenia tarczycy Hashimoto, zapalenia tarczycy autoimmunologicznego lub wola limfocytarnego). Jest to najczęściej występujący rodzaj zapalenia tarczycy, który jest przyczyną pierwotnej niedoczynności gruczołu (tarczycy). Hashimoto klasyfikuje się jako chorobę o podłożu autoimmunologicznym, co skutkować lubi współwystępowaniem innych chorób o takim podłożu. W trakcie choroby układ odpornościowy chorego produkuje przeciwciała a-TPO i a-TG, które to działają w taki sposób, że zanikają komórki pęcherzykowe tarczycy, przez co staje się ona niedoczynna. W Polsce osób z chorą tarczycą jest ponad 1,5 miliona osób. Statystycznie dotyka ona więcej kobiet, niż mężczyzn. Co ciekawe cierpią na nią zarówno osoby dorosłe jak i dzieci.

Nieleczona, ale także niewłaściwie leczona choroba prowadzi do nadwagi. 

Choroby tarczycy podobnie jak każda inna choroba wymagają stałych konsultacji lekarskich u specjalisty i regularnych badań. Nieleczone, prowadzą do: zaostrzenia się stanu zapalnego, chorób układu naczyniowo-sercowego, upośledzenia płodu (w przypadku ciężarnych), bezpłodności, zmian skórnych, łysienia, depresji oraz nadwagi. Pamiętajmy, jeśli nie zatrzymamy w odpowiednim momencie procesu tycia, doprowadzi on organizm do stanu nadwagi, który będzie dla niego czynnikiem zagrażającym jego życiu.

Nadwaga i otyłość. Jak je rozpoznać? 

Termin “nadwaga” przestał ludzi martwić, zaczyna się traktować go jako coś normalnego. Nic bardziej mylnego, to choroby cywilizacyjne! Pamiętajmy o właściwej definicji nadwagi. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to nieprawidłowa (nadmierna) akumulacja tłuszczu, która jest ZAGROŻENIEM DLA ZDROWIA. Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej upośledza organizm, uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie organów wewnętrznych jak i całego ciała. Niedoczynność tarczycy dieta odchudzająca może okazać się konieczna.

Jak sprawdzić, czy moja waga jest prawidłowa?

Do oceny masy ciała najczęściej stosuje się tzw. wskaźnik BMI (ang. Body Max Index). Nie jest to nic innego, jak po prostu stosunek masy ciała (mierzonej w kilogramach) do wzrostu (mierzonego w metrach kwadratowych). Przede wszystkim musisz się zmierzyć. Podanie wzrostu “na oko” lub tego wpisanego w dowodzie kilkanaście lat temu, to średni pomysł. Kiedy już dokładnie wiesz ile masz wzrostu, musisz jeszcze poznać swoją aktualną wagę. Tutaj ważne jest to, by na wagę stanąć rano przed zjedzeniem śniadania. Kiedy już znasz obie te liczby, możesz śmiało wyliczyć swoje BMI.

Jak to zrobić? Podziel swoją masę ciała przez kwadrat swojego wzrostu. Uwaga! Przy wyliczeniu trzeba wziąć pod uwagę płeć (inne są normy dla mężczyzn, a inne dla kobiet) oraz wiek (dziecko będzie miało inne normy, niż dorosły człowiek). Szacunkowo, przyjęło się, że z nadwagą mamy do czynienia jeśli BMI jest w przedziale od 25 do 29.99, zaś z otyłością spotykamy się powyżej wartości 30.

W walce z niedoczynnością tarczycy dieta odchudzająca pomoże

Dlaczego przy niedoczynności tyjemy? Tempo przemian metabolicznych u osób cierpiących na niedoczynność tarczycy i Hashimoto jest wolniejsze niż u zdrowych osób, z uwagi na niedobór hormonów tarczycy lub ich niedostateczne działanie. Często występują bolesne zaparcia, wzdęcia, mdłości czy nawet nocne bóle brzucha uniemożliwiające właściwą regenerację w nocy. 

Dlatego tak ważne jest odpowiednie zbilansowanie diety w przypadku tych chorób. Niedoczynność tarczycy dieta odchudzająca z pewnością pomoże nie tylko zrzucić zgromadzone dodatkowo kilogramy, ale także usprawnić rozleniwiony proces trawienny. 

Powinna ona być bogata w błonnik, który łagodzi zaparcia, a tym samym w naturalny sposób pobudza nasz układ trawienny do pracy, dzięki czemu tempo przemiany metabolicznej się zwiększa. Nie należy jednak przesadzać z błonnikiem. Nadużywanie go może być równie niebezpieczne dla organizmu. Przyjmuje się, że wystarczającą dawką błonnika w diecie jest nie więcej niż 25mg. Jest to zapotrzebowanie dzienne. Więcej o tym przeczytasz w naszym wpisie pt.: “Dieta przy niedoczynności tarczycy Hashimoto”.

Czy da się szybko schudnąć?

Oczywiście, że się da schudnąć w szybkim tempie. Nie jest to jednak wskazane przy zdrowym organizmie, a co dopiero u osób ze stwierdzoną chorą tarczycą. Pamiętajmy, że jest to gruczoł, który odpowiada za gospodarkę hormonalną w naszym organizmie. Nie możemy doprowadzać do nagłych skoków wagi, restrykcyjnych zmian w naszej diecie, zbyt obciążających treningów, z uwagi na konsekwencje takie jak np. pogorszenie się wyników hormonalnych, zaostrzenie stanu zapalnego, zanik miesiączki, wzrost poziomu stresu, zaburzenia snu oraz wiele innych. Nie mówiąc już o efekcie jo-jo, który wówczas jest gwarantowany!

Odchudzanie to proces i podczas tego procesu należy uzbroić się w cierpliwość. To, że waga na początku spada, a po chwili stoi w miejscu jest zupełnie normalne. Pamiętajcie, że nasza waga będzie różniła się od siebie w zależności od momentu cyklu miesiączkowego, w jakim akurat jesteśmy. Ta różnica w niektórych przypadkach może wynosić nawet kilka kilogramów. Wagę sprawdza się nie każdego dnia, a średnio co 2/3tygodnie. Często waga może zmienić się w niewielkim stopniu, dlatego warto sprawdzać swoje obwody.

Na przykładzie Kasi (mojej podopiecznej).

 Zaczynała z wagą 89kg. Po 2 tygodniach schudła 3 kg, po miesiącu łącznie 5kg. Później waga się zatrzymała na prawie 3 tygodnie (0,5kg w górę, później znów 0,5kg w dół, itd). Kasia oczywiście się podłamała, ale udało jej się wytrwać. Zrobiłam jej porównanie obwodów z początku współpracy i po prawie 2 miesiącach. Jesteście ciekawi jak wypadł brzuch? Oto wyniki: początek współpracy 84cm – po prawie 2 miesiącach 79cm. 

– 5cm w pasie w niecałe 2 miesiące
po 3 miesiącach mamy efekt – 11 kilogramów! 

Cierpisz na niedoczynność tarczycy dieta odchudzająca to coś czego potrzebujesz, ale nie wiesz jak zacząć proces odchudzania? Napisz do nas, prowadzimy wiele osób z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto. To dla nas żadna przeszkoda w drodze po Twoją wymarzoną sylwetkę!
Asia z FitFamily24.pl




Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *