Jak się nie objadać? Poznaj 7 skutecznych trików!

Wielu z Was chwilami nie radzi sobie z dawkowaniem pożywienia, doprowadzając do objadania się. Idealną okazją do takich zachowań mogą być urodziny, imieniny, grill lub inne imprezy okolicznościowe. Poniżej znajdziecie kilka rad, jak nie przesadzać z jedzeniem jednocześnie nie odmawiając sobie przyjemności ze wspólnego spożywania posiłków w gronie najbliższych.

  • Nie głodź się

Pewnie znasz to uczucie, kiedy od rana nic nie jesz, bo o 14 czeka się wielka uczta. Twój brzuch i głowa bolą Cię z głodu. Kiedy wreszcie nadchodzi czas jedzenia, rzucasz się dosłownie na wszystko i zjadasz ilość której normalnie być nie zjadł. Dlatego właśnie nie możesz się głodzić. Zjedz śniadanie (może być lekkie, by bilans kaloryczny nie był finalnie zbyt wysoki), wypij wodę, a przed samym wyjściem pozwól sobie na przekąskę (np. na kilka wafli ryżowych z twarogiem i pomidorem lub jabłko). Gwarantuję Ci, że dzięki temu zjesz na imprezie dużo mniej, niż głodząc się cały dzień.

  • Jedz powoli

Spokojnie, nie spiesz się zbytnio. Nikt Ci z talerza nie zabierze. Jedząc powoli, dokładnie przegryzaj każdy kęs w buzi. W ten sposób poczujesz dokładnie smak potrawy, pobudzisz układ pokarmowy do procesu trawienia i oczywiście zjesz mniej niżeli miałoby to miejsce, gdybyś połykał wszystko w szybkim tempie.

  • Weź mniejszy talerzyk

Jemy również oczami. Łatwo możesz oszukać swój mózg, wybierając mniejszy talerzyk do nakładania potraw. Po pierwsze, mniej się na nim zmieści, a po drugie będzie wyglądało tak, jakbyś miał porcję jak dla króla.

  • Pij dużo wody

Spożywając wodę, wypełniasz swój brzuch, dzięki czemu nie będziesz w stanie zjeść więcej, niż możesz. Dodatkowo ułatwiasz w ten sposób proces trawienia swojemu organizmowi, co jest ważne szczególnie wtedy, gdy jesz produkty ciężkostrawne. Jeśli nie lubisz pić samej wody, dodaj do niej cytrynę, miętę, truskawki lub świeżego ogórka. Przecież chodzi o to, by Ci smakowało.

  • Nie odmawiaj sobie przyjemności

Ta rada z pewnością Wam się spodoba. Jeśli na stole widzisz ciasta, które uwielbiasz lub pizze, której nie jadłeś od kilku miesięcy, nie krępuj się i bierz! Tylko pamiętaj o umiarze. Nie musisz przecież zjadać kilku kawałków ciasta. Poproś koleżankę lub kolegę, by zjedli je z Tobą na pół lub ukrój sobie mniejszy kawałek (np.1/3 z normalnego kawałka). To samo tyczy się innych smakołyków, których normalnie nie ma w Twojej diecie.

  • Jedz dużo warzyw

Warzywa, w szczególności świeże są w większości lekkostrawne, niskokaloryczne, zawierają dużo antyoksydantów, a przecież o to wszystko nam właśnie chodzi. Dodatkowo są bogatym źródłem witamin i minerałów. Postaraj się by na Twoim talerzu zajmowały one sporo miejsca. Wizualnie powiększą objętość posiłku oraz wypełnią żołądek. Pamiętaj, by nie polewać ich zbędnymi sosami, które najczęściej pełnią rolę jedynie pustych kalorii.

  • Poruszaj się

Staraj się unikać długiego i bezczynnego siedzenia przy stole. Zaproponuj znajomym tańce, grę w siatkówkę lub wspólny spacer. Aktywność fizyczna pozwoli uwolnić endorfiny, dzięki którym atmosfera stanie się jeszcze bardziej wesoła. Do domu wracaj na rowerze lub spacerem. Unikaj auta, ruch dobrze Ci zrobi.

W pogoni za wymarzoną sylwetką!
Joanna Majka FitFamily24.pl
Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *