Jak Zacząć Przygodę z Siłownią?

jak zacząć przygodę z siłownią

Zastanawiasz jak zacząć przygodę z siłownią? Jak postawić pierwszy krok w pogoni za wymarzoną sylwetką? Zapewne nie wiesz jakiego treningu użyć. Czy ćwiczyć na maszynach, bądź z ciężarami? Na początku istnieje dużo wątpliwości. Każdy kiedyś był w tej sytuacji, lecz nie każdy korzystał z rad tych, którzy już przez to przeszli.

 

Jak zacząć z siłownią?

Hola Hola! Po pierwsze przystopuj! Nie od razu Rzym zbudowano. Wielu było takich, którzy zaraz po wejściu dali sobie spokój i wrócili z bólem do domu. Na początek zastanów się jakie masz przeciwwskazania zdrowotne. Często ludzie są nieświadomi z jakich ćwiczeń mogą, a z jakich nie mogą korzystać. Zalecam wizytę u lekarza w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia, oraz uświadomienia sobie czy jest się w pełni zdolnym do treningu. Na dobry początek sprawdź przede wszystkim stan kręgosłupa.

Kiedy jesteś już na siłowni przystopuj z wolnymi ciężarami. Pierwsze 4-6 tygodni zaleca się ćwiczenia w większości na maszynach, które są łatwiejsze i dużo bezpieczniejsze w użyciu. To prawda, że przy każdym ćwiczeniu można zrobić sobie krzywdę. Jednakże maszyny odwzorowują ruch i funkcje mięśni dzięki czemu, mamy dużo większą kontrolę nad całym ruchem.

Zanim użyjesz maszyn, podejdź do instruktora siłowni i zapytaj, jak się używa sprzętu. Usiąść do maszyny każdy potrafi, jednak nieliczni wiedzą o istotnych szczegółach, które diametralnie zmieniają progres na Twoim ciele.

Używasz maszyn i trochę się pogubiłeś? To normalne. Każdy na początku jest zagubiony i nie wie po co naprawdę  tu jest. Osób przeskakujących z maszyny na maszynę jest co najmniej kilkadziesiąt dziennie na każdej siłowni. Bądź o krok do przodu i zadbaj o indywidualny plan treningowy dla siebie. Plan powinien być dobrany do Twoich potrzeb oraz możliwości zdrowotnych. Z siłownią jest tak, jak z każdym innym zajęciem – robienie czegoś dla samego robienia, donikąd nie prowadzi.

Znam wiele osób, które dopiero co zaczęły przygodę z sportem. Co druga z nich pyta o to czy brać białko bądź kreatynę. Na samym początku, niepotrzebny Ci żaden suplement. Wprowadź się powoli do treningu, przykuj uwagę do techniki i spokojnie sobie skończ 4-6 tygodniowy cykl. Dopiero później zastanów się nad możliwościami dodatkowej pomocy w postaci suplementów.

Według mojej opinii, idealną metodą na rozpoczęcie przygody z treningiem siłowym są ćwiczenia kalisteniczne. Polegają one na użyciu tylko i wyłącznie ciężaru własnego ciała. Już wtedy jesteśmy w stanie dać ciału duży bodziec do rozwoju. Dodatkowo mięśnie i ścięgna będą dużo bardziej przygotowane do ciężkich ćwiczeń siłowych z użyciem żelastwa. Dzielę się tym z własnego doświadczenia. Właśnie tak zaczynałem. Trenowałem 1,5 roku kalisteniki zanim poszedłem na siłownie. Na samym starcie byłem dużo dalej, aniżeli większość początkujących. Technika ćwiczeń szybko mi przychodziła, a dzięki nowemu bodźcu dla ciała, progres stał się jeszcze większy. Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się odpowiedzieć na pytanie “jak zacząć przygodę z siłownią”.

W pogoni za wymarzoną sylwetką!
Jakub Majka FitFamily24.pl
Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *