https://fitfamily24.pl/

Dieta na włosy

Dieta na włosy

Dieta na włosy to mój sprawdzony sposób na zdrowe, piękne i długie włosy. To żadna nowość, że o nasze włosy (czy paznokcie) dbamy od środka. W okresie jesienno-zimowym sporo z Was skarży się na gorszą kondycję swoich włosów. Dlaczego włosy wciąż się łamią, kruszą i wypadają garściami, a przede wszystkim jak temu zapobiec? Co jeść by dieta na włosy rzeczywiście zadziałała?

Myślisz, że to Photoshop? Sprawdź video na IG @fitbadurka

Moje włosy są błyszczące, końcówki nie są suche, nie łamią się, nie wypadają, pojawiła się cała masa baby hairów, a do tego rosną w takim tempie, że nie szkoda mi podcinać końcówek. Żeby nie było tak sielankowo, to podpowiem, że zmagam się z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto. Jak do tego doszło? Dbam o nie nie tylko od zewnątrz (spore znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja włosów oraz kosmetyki, których do tego używamy), ale także od środka. Przecież włosy to część naszego organizmu, zatem to, co jemy, ma na nie ogromny wpływ.

Dieta na włosy – co jeść?

Do swojej diety wprowadź produkty bogate w:

– białko,

– witaminę A,

– cynk,

– witaminę B,

– witaminę E,

– kwasy Omega 3

– żelazo,

– krzem.

Białko, w szczególności to, pochodzące z nabiału, mięsa zwierzęcego i ryb to podstawa zdrowych i gęstych włosów. Białko to składa się z kawałeczków, które nazywamy aminokwasami. Jego niedobór może prowadzić do łamania się i kruszenia włosów, do nadprogramowego wypadania, do zmatowienia oraz przede wszystkim do wypadania włosów. Dieta na włosy musi być bogata w białko. 

Witaminę A znajdziecie w wielu owocach i warzywach (np. pomarańcza, wiśnia, morela, dynia, marchewka, czerwona papryka, brokuł, sałata). Warto wspomnieć, że witamina A rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego zawsze należy spożywać produkty bogate w Witaminę A wraz z tłuszczami (np. dodając do sałaty odrobinę oliwy z oliwek). Niedobór tej witaminy przyczynia się do wysuszenia włosa oraz do jego wypadania.

Cynk to minerał zawarty głównie w np. w kaszy gryczanej. Występuje w dużej ilości we włosach. Musimy jednak pamiętać, że gdy nasz organizm będzie odczuwał jego niedobór, to będzie go czerpał z rezerw, które znajdzie właśnie w naszych włosach. Będzie to skutkowało łamaniem się włosów, kruszeniem się i wypadaniem.

Witaminy z grupy B, w tym: B2, B5, B6, B9, B10, B12, pomagają nam zadbać o prawidłową kondycję włosów, zapobiegają siwieniu i powodują wzrost następnych. Znajdziemy je między innymi w pełnoziarnistych produktach, mleku, nasionach strączkowych, jajach, mięsie. 

Witamina E znajduje się między innymi w nasionach, orzechach oraz olejach (np. słonecznik, dynia, sezam, orzechy, oliwa z oliwek). Podobnie jak witamina A, witamina E jest jednym z najsilniej działających antyoksydantów. Chronią nas one przed wolnymi rodnikami tlenowymi, które to uszkadzają nasze komórki skóry, w rezultacie przyspieszając proces starzenia. 

Kwasy Omega 3 utrzymują włosy w zdrowiu, regenerują je. Dlatego warto jeść ryby, takie jak tuńczyk, łosoś i makrela. Omega 3 występują także w orzechach i nasionach lnu.

Żelazo w szczególności to pochodzenia zwierzęcego (hemowe) redukuje osłabienie włosów i hamuje ich wypadanie. Produkty bogate w żelazo to: mięso wołowe, wieprzowe, kacze oraz żółtka jaj. Znów zwracam uwagę na produkty pochodzenia zwierzęcego, gdyż w tym przypadku są one lepiej przyswajalne niż te pochodzenia roślinnego. Rośliny bogate w żelazo to: np. brokuł, szpinak. 

Krzem występuje głównie we włosach. To właśnie tam znajdują się jego największe ilości. Odpowiada on między innymi za prawidłową syntezę kolagenu. Dieta na włosy powinna być zatem bogata w ziarna zbóż oraz napary ze skrzypu polnego.

Dieta na włosy – skutki uboczne

Uwaga, dieta na włosy będzie miała sporo skutków ubocznych! Jednym z nich z pewnością będzie poprawa Twojego samopoczucia, szybsza regeneracja organizmu, lepszy sen, wzrost energii w ciągu dnia, a być może nawet utrata wagi i lepsze wyniki badań? Takie skutki uboczne chyba jesteś w stanie zaakceptować? 

Pół żartem, pół serio: dieta na włosy to nic odkrywczego, to odpowiedni, racjonalny i zbilansowany sposób odżywiania się. Dokładnie taki, jaki każdy z nas powinien uznać za właściwy. Sprawdź i przekonaj się jakie zmiany u siebie zaobserwujesz. Gwarantuję, że wyjdzie Ci to na dobre :).

Dieta na włosy – czego unikać?

– papierosów,

– alkoholu,

– słodzonych napojów,

– słodyczy,

– żywności wysoko przetworzonej.

Wydaje mi się oczywistym, że powyższego powinniśmy się wystrzegać. Nie będę zatem wdawać się w szczegóły. Chciałabym jeszcze wrócić do sformułowania, że w okresie jesienno-zimowym kobiety częściej skarżą się na pogorszenie kondycji swoich włosów. Wynika to między innymi z diety, którą w często kobiety stosują tylko w okresie wiosennym i letnim. Pamiętaj, by zadbać o siebie zarówno w jesienno-zimowych miesiącach. Dieta na lata, a nie dieta na lato – to klucz do sukcesu :).




Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *