Centrum Regeneracji

Tak wiele osób mówi na temat pełnego snu. Często ludzie nie rozumieją co to znaczy głęboki sen. Wydaje się im, że wystarczy położyć się do łóżka, zasnąć i wstać. Jedyna wiedza na temat snu ogranicza się do ilości godzin. Kiedyś pomyślałem, że skoro 1/3 naszego życia to sen, to może warto wykorzystać go w pełni? Później poszedłem trochę dalej. Dlaczego sen nie mógłby dodawać energii, pobudzać kreatywność czy twórczość? Podnosić poziom testosteronu, bądź regulować stres?

W dobie informacji znalazłem to co mnie interesuje. Przekładając książkę nad książką, zdobyłem kilka cennych informacji. Od momentu zastosowania się do poniższych wskazówek wstaję rano szczęśliwy i  pełny energii! Oto one:

– Unikaj niebieskiego światła – znajdziesz je na ekranach telewizora, komórki czy laptopa. Działanie prawie identyczne jak kawa. Unikaj je przynajmniej na godzinę przed snem. Zamiast oglądania filmu, wybierz książkę. Pobierz aplikację F.LUX na laptopa oraz telefon, która usuwa z urządzenia niebieskie światło. Od kiedy używam tej aplikacji, zauważyłem, że mój wzrok mniej się męczy, a sen jest zdecydowanie głębszy.

– Przewietrz pokój – wbrew pozorom najprostsza, ale i najcenniejsza czynność. Napuść trochę świeżego powietrza do pokoju, minimum na 15 minut. Jeżeli jesteś w stanie to śpij z otwartym oknem przez całą noc. Im bardziej dotlenisz swój organizm, tym lepiej będzie pracował, a także odpoczywał! Kilka miesięcy temu zmieniłem miejsce pisania diet, treningów czy artykułów z mieszkania na świeże powietrze. Muszę przyznać, że moje samopoczucie o wiele się polepszyło! Mogę nawet stwierdzić uczucie większej kreatywności. Umysł jest dużo czystszy, dzięki czemu szybciej wpada na nowe i ciekawe pomysły.

– Zmieniaj pościel oraz prześcieradło minimum raz w tygodniu – nie bez powodu mówią „jak sobie pościelisz tak się wyśpisz”. Ile razy spałeś na łóżku, z niezmienioną pościelą przez miesiąc? Ile razy poczułeś się lepiej, kiedy założyłeś nową pościel, nowe prześcieradło? To mała rzecz, o którą czas zadbać. Twój organizm podziękuje.

– Dbaj o głęboki sen – ilekroć będziesz zasypiał dłużej niż 20/30 minut, możesz oczekiwać, że prawdopodobnie rano obudzisz się niewyspany. Długie zasypianie powoduje wahania podczas wejść do fazy głębokiego snu. Według badań, wchodzi się w nie co półtorej godziny. Dlatego jeżeli chcesz wstać wyspany, zaplanuj sen tak aby jego długość była wielokrotnością 90minut: 1,5h, 3h, 4,5h, –>  6h, 7,5h, 9h. Oczywiście pamiętaj o doliczenie czasu na zasypianie. Jeżeli poczytasz o śnie polifazowym będziesz w stanie spać nawet po 4,5h. Wybieram tę metodę snu podczas bardzo pracowitych okresów.

– Rób drzemki – kiedyś myślałem, że to wstyd drzemać w ciągu dnia. Dzisiaj już wiem, jak wiele  przynosi to korzyści. Często, gdy czuję się wycieńczony fizyczne, bądź psychicznie robię sobie 15/20 minutową drzemkę w ciągu dnia. Po niej, od razu czuję się lepiej. Ta krótka drzemka pozwala mi odpocząć, a jednocześnie obudzić się zaraz przed wejściem do głębokiego snu. Drzemanie znacznie obniża poziom kortyzolu w organizmie, poprawia pamięć oraz kreatywność. Zmniejsza również ryzyko zapadnięcia na takie choroby jak cukrzyca, zawał czy udar!

W pogoni za wymarzoną sylwetką!
Jakub Majka FitFamily24.pl
Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *